Соціальні закладинки

У будь-якому браузері є можливість запам'ятати посилання на сторінку, яка вас чимось зацікавила. Збережені посилання називаються закладинками. Деякі сайти спеціально звертають на це увагу відвідувачів, пропонуючи їм головну сторінку свого сайту «зробити стартовою» або зберегти в закладинках. Це дуже зручно — всі дані, які можливо, ви довго розшукували, опиняються в одному місці, під рукою. Однак при зміні, перевстановленні браузера або при роботі на різних комп'ютерах усі ці посилання доводиться шукати заново. 

Закономірно, що в мережі виник сервіс зберігання закладок як «винесена у інет пам'ять» людини. Досить запам'ятати одну адресу сайту, де лежать закладинки, і завжди можна «згадати» свої улюблені сторінки або прочитати корисну інформацію.Проте,  довгий час сервіс створення закладинок не розвивався, тому що просто зберігати свої закладки не так цікаво, як порівнювати їх з чужими. 

Коли багато людей зберігають свої закладки на одному сайті, і роблять це відкрито для сторонніх очей, з'являються якісно нові можливості: 
Порівняти популярність посилань. Можна автоматично визначити, наскільки популярна та чи інша сторінка, скільки разів різні люди додавали її до своїх закладинок. 
Знайти «друзів». Система соціальних закладок дозволяє гуляти сторінками інших користувачів і дивитися, хто і чим цікавиться.

Ось мої  щойно створені закладинки на українському порталі i.ua:

 

Як можна побачити на малюнку, по кожній закладці можна отримати інформацію, хто її зберіг, який опис надав, які вказав теги зацікавлень до своїх закладинок.

Крім того, закладинками зручно користуватися у цілях звернення уваги на ваш блог іншими користувачами. Якщо ви ведете тематичний, або цікавий особистий блог — додайте його до закладинок на тих сервісах, які вам сподобаються. Можливо, таким чином крім того, щоб впорядкувати потрібні інтернет-адреси, ви також знайдете нових постійних читачів:

inks.i.ua

linkomatic.ru

zakladki.yandex.ru 

socialpage.ru

zakladki.com

memori.ru

myscoop.ru

100zakladok.ru

bobrdobr.ru

moemesto.ru 

 

Блоги, дайрі, електронні щоденники — з чого почалося?

Всі ми їх ведемо (інколи по декілька), читаємо (десятками) хто місяць чи два, хто вже півроку, хто рік-два — з того моменту, як вдома або на роботі провели інтернет. І мало хто замислюється, звідки взагалі взялося це слово — "блог". Бо ж є таке чудове слово як щоденник — чому б не ним користуватися, а ще можна такими близькими поняттями, як записник, блокнот, зошит, бортовий журнал?

Слово blog з'явилося на світ божий 10 років тому, коли Інтернет тільки починав захоплювати наше життя: у грудні 1997 року Джорн Бэргер запропонував називати інтернет-щоденники веблогами — weblog (від англ. logging the web – «занотовуючи події мережі»). Слово прижилося, але в квітні 1999 року скоротилося ще на дві літери: Пітер Мерхольц, автор веблога Peterme, розклав слово «веблог» на два. У нього вийшов вислів «we blog» — «ми робимо блог». З тих пір слово Blog (блог) стало сталим визначенням для інтернет-щоденника. У 2004 році найповніший англомовний словник Merriam-Webster назвав «блог» — мережевий щоденник — словом року.

 
Таким чином було вигадано слово. Але ж електронні щоденники інтернет-користувачі почали вести набагато раніше.
За версією газети Washington Profile першим блогом вважається сторінка Тіма Бернерса-Лі, де він, починаючи з далекого 1992 року публікував новини. Широке розповсюдження блогів почалося у 1996 році.
 
В серпні 1999 року комп'ютерна компанія Pyra Labs із Сан-Франціско відкрила сайт Blogger. Це був перший безкоштовний блогерський ресурс. Пізніше Blogger було продано компанії Google. 
Десь у той самий час з'явився відомий зараз кожному ЖЖ. Блоги поступово входили у інтернет-життя, займаючи у ньому свою окрему нішу. 
 
Слідом за зростаючим числом блогерів і читачів стрічок на блоги звертає увагу і бізнес, хоча і з трудом спочатку відрізняє блог від форуму або від сайту. У наші дні Інтернет стає найбільш доступним місцем спілкування, а на роль законодавців моди і «продавців впливу» в ньому претендують блогери.
Майте на увазі —  якісний блог згодом може перетворитися на самий справжній засіб СМІ, або зайняти престижне місце у конкурсі на найкращий блог року тієї чи іншої тематики. І це — не межа для розвитку. Хто знає, чим стануть наші блоги через рік-два?

RSS

У попередній замітці я розповідала про користь спілкування з іншими блогерами, а сьогодні хочу дати декілька порад щодо того, як цей процес зробити для себе найбільш простим та комфортним 🙂

1. Підпишіться на стрічки RSS до нових заміток і коментарів у блогах, що вам подобаються. Таким чином ви будете проінформовані про усі новини, що трапилися у цікавому для вас блозі за той час, у який ви були відсутні. Щоб потрапити на RSS-стрічку будь-якого блога на Blox.ua, у браузері в полі назви інтернет-сторінки потрібно після адреси конкретного блога за слешем (рискою) дописати: rss2 (для заміток), чи comments.rss (для коментарів). Наприклад, для редакторського блога це буде виглядати так:

http://blox.blox.ua/rss2 — рсс нових заміток;

http://blox.blox.ua/comments.rss — рсс коментарів.

2. Зі свого боку, ви можете впровадити у блозі можливість отримання ваших заміток іншими користувачами на електронну пошту. Для цього вам потрібно зареєструватися на сервісі www.feedburner.com  , ввести адресу фіда (rss-адресу свого блога), надати йому назву і адресу на feedburner"і, а потім зробити так, як показано на малюнку нижче:

 

Увага! Опція перемикання з англійської на будь-яку іншу мову розташована у правому верхньому віконці feedburner"а.

3. Після активування опції скопіюйте код у верхньому віконці і вставте його у HTML-поле свого блога.

4. Знайдіть у коді таке речення: "Enter your email address:" і змініть його на будь-яке інше, що згодом з'яівиться на сторінці вашого блога, запрошуючи користувачів підписуватися на новини. До речі, за допомогою цієї опції ви маєте можливість підписатися на новини у WIKIBlox та редактороському блозі Blox.ua.

 

Можливо, дехто з вас помітить, що у WIKIBlox з'вився аватар. Якщо клацнути по ньому, він відкриє сторінку з коротким описом цього блога. Ви також можете вставити собі аватар до HTML-поля у блозі за допомогою такого коду:

<div align="center">Можете написати щось. Буде висвітлено над аватаром.</br><a href="Тут має бути адреса сторінки, на яку вас переведе аватар, якщо на ньому клікнути" target="_blank"><img src="Тут має бути адреса картинки, що слугує аватаром" border=0></a></div> 

 Про те, як вставити аватар до конжної нової замітки, ви можете прочитати тут.

Пропоную кожному, у кого буде час та бажання скласти замітку про себе і переводити на неї зацікавленого читача за допомогою такого аватара-лінка 🙂
 

 

Спілкування

Якісний контент — один з найважливіших факторів успішності блога. На другому за контентом місці стоїть спілкування. Кожному з нас хочеться, щоб нас не тільки читали, а й коментували написане. Саме задля цього більшість блогерів заводять публічні блоги, доступні кожному, хоча мають можливість вести закриті блоги тільки для себе і, можливо, ще декількох співавторів.

Ось декілька дрібничок, які допоможуть підвищити рівень коментування у блозі:

1. Більше коментуючи інших, ви також отримуваєте більше коментарів. 

2. Пишіть невеликі замітки. Завжди пам'ятайте, що наші очі набагато швидше втомлюються від моніторів, аніж від друкованих сторінок у книжці. Ідеально, якщо замітка не буде перевищувати обсяг однієї сторінки формату А4. Інакше ви ризикуєте, що замітка не буде дочитана до кінця, а отже, і не прокоментована (складно коментувати те, чого не дочитав). Публікуйте великі речі декількома частинами, розділяючи їх на три-чотири замітки.

3. Цікавтеся думками користувачів щодо того чи іншого питання, якого стосується ваша замітка.

4. Часто охоплена заміткою тема продовжує своє життя у коментарях. Уявіть себе гостинним хазяїном, який із задоволенням спілкується з відвідувачами у своєму блозі. Іноді у процесі такого спілкування з'являються нові, зовсім неочікувані ідеї, а деякі фрази з коментарів заслуговують того, щоб потрапити до цитатника.

5. Починайте спілкуватися з іншими блогерами першими! Не обов'язково коментувати запис, якщо ви не знаєте, що сказати. Замість цього ви можете вказати на непрацюючі посилання, надати поради щодо дизайна сторінки або просто привітати з наближаючимися святами. Але пам'ятайте — хвалити блогера слід публічно, а от про його недоліки  краще надіслати листа електронною поштою.

6. Робіть посилання на інші блоги у своїх замітках, додавайте лінки цікавих вам блогів до улюблених, не чекаючи, що це буде робитися у відповідь.  Пам'ятайте, що добро завжди повертається добром 🙂

7. Якщо у вас виникають труднощі або якісь питання при блогуванні, не вагаючись задавайте їх більш досвідченим користувачам. Ви обов'язково отримаєте відповідть, а, можливо, і нових читачів для свого блога.

Бажаю усім вдалого блогування! 

Про що писати?

Це питання вряди-годи виникає не тільки у новачків, але і у досвідчених блогерів, що ведуть свої записи оприлюднено. У перші дні, коли є натхнення і деякі тексти зарані заготовлені до публікації, нам складніше вчасно зупинитися писати, аніж придумати, про що писати. Згодом може статися навпаки. Буває навіть, що ти сідаєш за комп'ютерний стіл, втуплюєшся у монітор, а потім розгублено кліпаєш очима — намір є, а слів і думок немає.

Один з секретів блогування промовляє, що для того, щоб стати успішним блогером і утримувати аудиторію, треба систематично писати. Хоч раз на тиждень. Бо якщо ні, люди про тебе забувають і переносять свою увагу до інших блогів, нових і цікавіших.  І не факт, що вони потім повернуться знову до твоєї сторінки.

У кожної людини обов'язково є область, в якій вона — експерт, і зовсім не обов'яково —  експерт професійного рівня. Мати, що виховала три дитини, а зараз виховує четверту, напевно експерт у материнстві.  Бабуся, що зв'язала не одну пару панчох і шарфиків для онуків, експерт у в'язанні. Чоловік, зібравший свій комп'ютер з нуля, також експерт. То ж одне з головних правил: пишіть про те, що гарно знаєте, вмієте робити і це вам подобається. Головне — бажання і вміння ділитися інформацією, своїм життєвим досвідом з тими, кому ця тема також цікава.

Не обов'яково кожного разу видавати сенсаційні матеріали, або суто практичні замітки. Окрім цього ви можете розповідати о своїх думках з точки зору теми вашого блога. Це буде креативно і незвично, а головне — цікаво і вам і вашим читачам.

Приклад:

Ви ведете кулінарний блог, обмежившись публікуванням рецептів страв, які готували у той чи інший день. Але ж можливо ще охоплювати такі теми, як порівняння марок одних продуктів харчування з іншими, історія виникнення тієї чи іншої страви, цікавинки з власного життя, пов'язані з кулінарією, навіть просто рекомендації, у якому супермаркеті які продукти краще купувати.

Знайдіть хоча б 5-6 різних категорій, які можливо було б охопити тематикою вашого блога. 

Вашу найулюбленішу страву визнали також своєю найулюбленішою які-небудь відомі (публічні) люди?

До вас у гості завітала юрба знайомих, і ви з нічого спромоглися створити обід?

Що про ці чи інші спеції говорить ваш знайомий з Індії?

Чи можна довіряти інформації про модну дієту?

Ви поповнили свої кулінарні знання  смаком якогось нового сорта чаю?

Вигадали, як можна пришвидшити приготування тієї чи іншої страви?

Про все це можна і потрібно писати, таким чином ви індивідиалізуєте свій блог, надаєте йому власне неповторне обличчя. Звичайно, кулінарну тематику я взяла тільки заради прикладу — схожі питання, але індивідуальні саме для вас і напрямку вашого блога може розробити кожен. 

Додайте творчості і інтерактивності до свого блога — це обов'язково знайде відображення у кількості зацікавлених користувачів. 

 

Які бувають блоги?

Ця  інформація допоможе визначитися блогеру-початківцю з тим, у якому форматі він хотів би вести свій блог. А іншим, сподіваюся, буде цікаво дізнатися, до якого формату можна приписати їхні вже існуючі блоги:


За автором (авторами): 


Особистий (авторський, персональний) блог — ведеться однією особою (як правило – його власником);

«Примарний» блог — ведеться від імені чужої особи невизначеною персоною (частіше за все від імені відомої людини). Більшість блогів "знаменитостей" — примарні блоги;

Колективний або соціальний блог — ведеться групою осіб за правилами, які визначає власник. Такі блоги також називаються спільнотами;

Корпоративний блог — ведеться усіма співробітниками однієї організації.


За наявністю /виду мультимедіа: 


Текстовий блог — блог, основним контентом якого є тексти;

Фотоблог — блог, основним контентом якого є фотографії;

Музичний блог — блог, основним контентом якого є музичні файли;

Подкаст і блогкастинг — блог, основний контент якого надиктовується та викладається у вигляді MP3-файлів;

Відеоблог — блог, основним контентом якого є відеофайли.


За особливостями контенту: 


Контентний блог — блог, який публікує первісний авторський контент;

Мониторінговий блог — блог, основним контентом якого є відкоментовані посилання на інші сайти чи блоги;

Цитатний блог — блог, основним контентом якого є цитати з інших блогів;

Сплог — спам-блог (як розумієте, заводити сплог — непотрібна і нецікава справа 🙂 );


За технічною основою: 


Stand-alone блог — блог на окремому хостингу та движку (CMS);

Блог на блог-платформі — блог, який ведеться на потужностях блог-служб (Blox.ua являється саме блог-платформою);

Моблог — мобільний веблог, який містить контент, котрий розміщується в мережі з мобільних чи портативних пристроїв.

Енциклопедія блогера

Мандруючи просторами інтернету ви завітали на Blox.ua і вирішили створити блог. Можливо, вам хотілося поділитися чимось наболілим, або показати усім свої напрочуд гарні малюнки. Можливо ви десь почули, або навіть знаєте, як за допомогою блога заробити гроші, і у кризові часи вам спало на думку підтримати свій сімейний бюджет таким незвичним чином. Причин може бути безліч. У будь-якому випадку, ви зараз тут і читаєте цю замітку. І у будь-якому разі кожному з нас хочеться, щоб його блог помічали інші, залишали коментарі, ділилися відомостями про ваш блог зі своїми знайомими.


Як підвищити відвідуваність блога?

Як зацікавити своїми записами інтернет-користувачів?

Як зробити так, щоб про ваш блог дізналося якомога більше людей?

Як слідкувати за аудиторією свого блога?

І, нарешті, як на блогах заробляються гроші?

 


На деякі з цих питань ви можете отримати відповідь, прочитавши розділ з порадами, які спеціально склали наші вже досвідчені блогери для тих, хто тільки починає освоювати блоггінг. Більш розширено дізнаватися про правила вдалого блогування надалі ви зможете зі сторінок цього блога.